Quantcast
Channel: Кану –Списание 360
Viewing all 19 articles
Browse latest View live

Туристическа лодка – RTM / K-Largo

$
0
0


Произведена във Франция. Материал: PEND – полиетилен с висока плътност, който оптимизира теглото на корпуса на каяка, неговата твърдост и еластичност. Има отлична плавателност. Предното багажно отделение е прикрепено към корпуса на каяка чрез ластични въжета за лесен демонтаж. Следват двете стойки за въдиците и херметичен вътрешен “джоб”, както и отвор за съхранение на течностите, необходими при нашите излети. Удобната седалка, прикрепена с четири колана към корпуса, ни осигурява комфорт при продължително плаване.

СПЕЦИФИКАЦИИ
Дължина: 412 см
Ширина: 78 см
Височина: 34 см
Тегло: 30 кг
Брой места: 1
Товароносимост: 200 кг
Цена: 1 642 лв.


White Water Party – На каяк с нас (анонс на БКО)

$
0
0

През 2011 г. БКО затвърди практиката си да организира курсове за обучение и събития, свързани с развитието на каяка в България. Бяха привлечени нови привърженици и ефективно се работи за популяризирането на този спорт сред най-малките. Тъй като именно те ще поемат в бъдеще щафетата в каяка, младите попълнения бяха основният акцент на партито.

Посрещаме 2012 г. с хубава и стабилна зима, което е гаранция, че активният сезон за спускане в бързи води ще е дълъг и ползотворен. През изминалата 2011 г. снегът в планините беше критично малко и това доведе до маловодие в реките, което се отрази на каяка и съкрати сезона и спусканията по повечето традиционни трасета.  Въпреки всичко това не попречи на ентусиастите да извлекат максимума и да оползотворят сезона. Маловодието ни накара отново да се замислим до каква степен сме зависими от природата и че липсата на вода не е проблем само на любителите, спускащи се по буйните води на реките.

След традиционните походи на каякарите в съседни страни и по-далечни европейски дестинации установихме, че и там маловодието не ги е пощадило. Реките са главните артерии на живота и всички сме зависими от тях независимо дали ги ползваме за хоби или за питейна вода. Затова приобщаването на хората към идеята за съхраняване и опазване на природните дадености съпътства всички дейности на каяк обществото. 

Наблюденията показват, че реките и каньоните им са последните незасегнати пряко от развитието на комуникациите и другите продукти на съвременната цивилизация места. За времето на своето съществуване БКО успя не само да реализира и утвърди политиката си ежегодно да организира събития с цел привличане на нови привърженици на спортовете, практикувани в бързи води, но и при всяка възможност да запознава хората със значението на реките за нас.

БКО уверено следва целите и амбициите си да развива каяка, въпреки че стопанисването на водоемите в България е занемарено и това затруднява достъпа до тях. Този факт каяк обществото отразява и се опитва да промени.

Интересът към каяка в България все повече се увеличава, въпреки че заради специфичната екипировка този спорт е по-трудно достъпен. През изминалата 2011 г. БКО успешно организира няколко събития, които осигуриха по-добър достъп до него.

Българското каяк общество провежда и курсове за обучение и по всичко личи, че това е най-добрият начин за популяризиране и привличане на нови хора. Планират се и редица други дейности и събития за 2012, сред които създаване на по-добро взаимодействие с общините, работа по проекти, свързани с подобрение на  условията в някои реки, организиране на фотоизложба и други.

През 2011 г. се увеличи и интересът на по-малките към каяка, които се включиха в надпреварите на Националния събор по каяк в бързи води. Децата винаги са били символ на надежда и носят своето малко огънче и непредубеденост към всичко, в което се включват. Децата са и отговорност – както физическа, така и морална, и Българското каяк общество ще търси през 2012 г. начини, с помощта на които да направи каяка по-достъпен за тях.

Една вечер с едни келеши (Годишна среща на Българско каяк общество)

$
0
0

Съчинението тази вечер е на тема „Годишната среща на Българското каяк общество„, главните герои са няколко добре познати келеша, много поддръжници и приятели, мястото на събитието – столичен клуб с повече от задушевна обстановка. Всичко това, разбира се, гарнирано с доста музика, танци, напитки, смях и няколко силни филма.

От 360 разкрихме пъклените планове на БКО и ККХ за дезинформация на широката общественост: „скромната“ на събития и активности година за родните каякари се оказа поредната заблуда на противника. Макар, че си ги познаваме и знаем, че винаги се стремят към повече и повече адреналин във водата

Партито на БКО се проведе на 16 февруари във клуб FANS в столицата. Събитието, което каякарите изрично ни помолиха да НЕ обявяваме предварително, протече при стройна организация в стил „строй се – преброй се„. Въпреки липсата на реклама, клубчето буквално се разпука по шевовете и дори имаше група недоволни метъли, които останаха навън заради голямата тълпа речни хора, окупирали тяхната дупка. Но това е от второстепенно значение…

Представянето на най- важното около каяк обществото за изминалата (и началото на тази) година започна с кратка презентация от снимки на най- атрактивните моменти от родните реки. С духовити коментари небезизвестният Димитър Манев анонсира най- забавното и значимото от изминалата година. За момент останахме с впечатлението, че най- екстремното нещо за родния каякар е да бъде сниман „на вода“… имаше и снимков материал като доказателство.

След това Елена Геновска представи един уникално як проект, който е посветен на децата и каяка. Тук ще останем без обширен коментар, защото идеята и изпълнението са супер яки, а и определено се посмяхме от сърце. От малките каякари разбрахме каква е разликата между келеш и каякар, а също и че Чичо Манчо май не може да кара много- много… Определено видеото си заслужава да му се отдели време и внимание! Big ups на създателите на филмчето и най- вече на прекрасните дечица!

Вечерта продължи с филмче за епичното приключение на няколко изявени келеши с каяци по Дунав (до Тулча) от съвсем скоро тази година. Има мръзнене, мазоли, пиене на бира и облекчаване на други изконни човешки нужди пред камера, румънски граничари, които се дивят на човек в каяк, и една бяла Дачия с варненска регистрация… в този ред.

След дунавското (каране) дойде ред на пирона на вечерта, поне според екипа на 360. Момичетата от БКО представиха уникално як и много естетически издържан проект, посветен на каяка и женската красота. Става дума за един прекрасен календар с много деликатна актова фотография и с вмъкнати каякарски елементи под формата на татуировки. Всички модели са активни в спорта, но останаха анонимни, което само подсили ефекта. Всеки член на БКО получи такъв календар, на което искрено завидяхме и се проклехме, че ние не сме от „избраните“*.

В паузите микрофона беше на разположението на Пецко и неговата група, а в един момент разбрахме, че освен келеш Чичо Манчо свири и на китара… и то страхотно. Сетът на Пецко завърши с „отворен микрофон“ и тотална пънкария… който е присъствал се сеща…

Освен всичко това гледахме филмче за рафтинг, в което имаше страхотни попадения, а също така и презентация с живописни обяснения за пътуването на една малка групичка до Португалия, къде са карали каяк сърф. Този спорт е страхотен, изглежда много труден и е супер атрактивен и се надяваме догодина отново да гледаме нещо подобно.

След това имаше представяне на трипа до Словения и дори до Карибите, отново много каране в бързи води и много забавление.

И както е добре известно хубавите неща рядко могат да бъдат облечени в подходящите думи, затова само ще кажем едно голямо ЕВАЛА на БКО и ККХ за партито и са всичко, което правят и продължават да правят и да им пожелаем много каране и много вода (а много вода ЩЕ ИМА) и занапред.

Както и пак да ни поканят на партито догодина .

Наздраве!

*Призоваваме БКО да не не забравя в случай, че някъде е останала някоя и друга бройка от въпросния календар, да се сетят за нас :) … 

 

 

 

Дни на предизвикателствата 2012 –Акценти

$
0
0

 „Дните на предизвикателствата” стават на 8 години!

От 27 до 29 ноември в АУЛА МАКСИМА на УАСГ за осми пореден път ще се проведат традиционните „Дни на предизвикателствата”.

Тогава заедно ще отбележим и нашия 8-ти рожден ден! Ще ви очакваме!

Силвия Видал

Специалният гост за 2012 г. ще бъде световноизвестната катерачка Силвия Видал. „Big wall, изкуствени опорни точки, соло – това са първите неща, които идват в главата на човек, когато стане дума за испанската мадона на соло катеренето Силвия Видал.”

Филип Жак

Прекосявайки 14 държави, прави над 12 милиона крачки (8 000 километрa), с количка тежаща едва 40 килограма, той прави поредното си забележително пътешествие. От красивите Пиринеи френският пътешественик идва в страната ни, за да продължи след това към Азия. Целият му багаж се побира единствено върху „вярната му спътница” – количката „Одисей”. Теглейки я той прави и едно от най-трудните и забележителни пътешествия – преминава от Синайската планина в Египет до Сантяго де Компостела за 1 година.

„Снежна линия“ / „Snow Line”

Един различен поглед върху историята на фрираид спусканията у нас, пречупен през погледа на планински спасители, планинари и скиори от всички поколения. Амбицията на филма е да разкаже за миналото, да покаже настоящето и да ви зареди с настроение за предстоящите зимни сезони. Освен красиви гледки и завладяващи разкази, лентата ще ви представи и специално селектиран саундтрак, в който участват само български изпълнители. Документалният филма засяга няколко важни теми: – Как трябва да бъдат оборудвани скиорите, които планират извънпистово каране? – Къде може да се намери допълнителна информация за маршрути и метеорологична обстановка? – Какво е правилното поведение при извънпистово каране и къде може да се потърси помощ при нужда?

„Изгубената зима“ / „Lost Winter“

Велообиколка на Средиземно море (32000км, 287/ден)

Приключенският дух на Вячеслав Стоянов, основателя на фондация Фактор, известна с нощните вело обиколки на София, както и с много вело пътешествия в България, сега го отведе на Средиземноморска одисея… и го върна! Повече за маршрута четете тук.

Тънка червена линия

„Тънка червена линия“ е името на новия маршрут на източната стена на „Червена дяволска игла“ в Рила. Маршрутът има претенции да е сред най-трудните дълги алпийски маршрути (multi-pitch route) в България. В дните от 26-ти до 30 септември 2012 усилията на катерачите Емилиян Колевски и Мартин Маровски заедно с цял снимачен екип, бяха възнаградени с нова интересна и трудна линия по красивата рилска стена.

Ride4Vitosha

Екстремно спускане: от Ride4Vitosha до софийските площади – сезон 2011/2012 Витоша без работещи лифтове през сезон 2011/2012. Това беше поводът група млади хора да се изкачат пеша до Черни връх и да започнат тяхното екстремно спускане към площад Народно събрание и Орлов мост.

Препятствията този път се оказаха необикновени – министри и депутати, които не се съобразяват с обществото; бизнес, който пренебрегва клиентите си с цел максимум печалба; оглушели и ослепели медии и по една камара скептицизъм на всеки следващ завой.

За щастие младите скиори, бордисти и любители на планината бяха в отлична форма този сезон и успешно завършиха своето спускане.

Благодарение на добрите условия, чак до началото на лятото, те спечелиха сърцата на много други и преодоляха всички трудности по трасето. Ако искате да чуете тяхната история и да дадете своите прогнози за идния сезон, заповядайте на Дните на предизвикателствата със ЗаВитоша.

Експедиция Бански Суходол 2012

Междуклубната експедиция „Бански суходол 2012” беше организирана от софийските клубовеСПК „Академик” и ПК „Хеликтит”, участие в нея взеха членове на пещерните клубове „Черни връх” – София, „ПКСУ София, „Под ръбъ” – Церово, Председателя на БФСп д-р Петър Берон, Боян Петров – Центъра за изследване и защита на прилепите при Националният природонаучен музей – БАН и хора, които не членуват в пещерни клубове. Кратък обзор на това какво се случи в планината за 15 четете тук. Родопи Родопи – свещената планина.

Николай Генов и Христо Тодев години наред обикалят родопските пътеки. Николай е познат от неговите пътеписи в Списание 8, книгите, изложбите и филмите му за екзотични места. Христо е алпинист от Димитровград и е сред най-добрите познавачи на тази планина.

Двамата събират впечатляващите си снимки, гарнирани с увлекателните текстове на спътничката и съавтор на Ники – Румяна Николова в уникален албум, който ще бъде представен на „Дните на предизвикателствата“. Вижте Родопите така, както никога не сте си представяли, че е възможно.

Планините отблизо

Планините имат фундаментално значение, не само за средата на живот, и за водата и въздуха, които дишаме, но са и предпочитана дестинация за туризъм и приключения и обект на инвестиционен интерес.

Третото основно допълнено и преработено издание на „Планините отблизо” (296 стр. над 400 снимки, рисунки и схеми) се опитва да скъси дистанцията, като защити и доразвие мястото на професията на планинския водач в България.

Авторите – планински водачи и експерти в различни области – разглеждат основни въпроси от интерес за всеки планински водач, планинар и пътешественик, но и за студентите по туризъм, лесовъдство и екология.

Без претенция за изчерпателност, те се стремят да направят планините и техните ресурси, пейзаж, традициите и културата на местното население по-близки и разбираеми за всички.

„Дни на предизвикателствата“ 2012 (програма)

$
0
0
КЪДЕ?
Аула Максима на УАСГ, София, бул. Христо Смирненски, Лозенец

КОЛКО?

Цена за вход - 3 лева на вечер, 7 лева за трите вечери или 10 лева за трите вечери с включено колекционерско издание „360 градуса приключения“

КОГА?

Откриване: 27 ноември, 18.00 часа с изложбата „Лицата на света”

КАКВО?

Дни на Предизвикателствата“ е фестивал на екстремните спортове, приключенията и природосъобразния начин на живот.

Основен участник в него е публиката, онази авантюристично настроена част на обществото ни, която цяла година е трупала подвизи и в началото на всеки декември ги споделя в разкази, снимки и филми с всички останали.

Елате и вие, бъдете част от този вълнуващ фестивал на Предизвикателствата!

ДЕН 1 – 27.11.2012

 Презентация на испанската Вig wall катерачка Силвия Видал – специален гост 

 BASE jump: Дяволскaта иглa в Рила  

 „Тънка червена линия” –  последната премиера на Емилиян Колевски и Мартин Маровски на Дяволските игли (Стената & Trangoworld)

 „Присъедини се към екипа на Walltopia” - най – голямата компания за катерачни стени търси съмишленици

 „Мълчание” – изкачването на три върха в Алпите (Bernina, Eiger, Barre Des Ecrins)

 „Велообиколка на Средиземно море” - презентация на Вячеслав Стоянов

„Дяволският поток” и „Приключения в Лаос” – каяк и екзотика

„Изгубената зима” – един от най-чаканите български ски/сноуборд филми

ДЕН 2 –  28.11.2012

„Детско каяк общество” – децата и каяка в България

Филип Жак – специален гост – презентация и филм за преминаването на над 8, 000 км. по маршрута от Синайската планина в Египет до Сантяго де Компостела.

„XCo Adventure Cup 2012” 

„Wildberries” – екстремни момичета представят екстремни спортове

„Бански Суходол 2012″ – пещерна експедиция 

„Патагония” - презентация на Никола Леваков

„Два свята” – потънали кораби в Черно море – филм за експедицията

“Параглайдинг в Каракорум” – филм на Веселин Овчаров

ДЕН 3 – 29.11.2012

„AirBoard” – презентация за един от най-новите зимни спортове

„Airtime” – филм за backcountry freestyle ски и сноуборд

Годишни награди на Българската федерация по катерене и алпинизъм за 2012г.

Скаутско приключение: RoverTrip 2012 

Ride4Vitosha: от софийските площади до подпалването на горите

“Летящото богатство на България: Червеногуша гъска”

Важните места за растенията в България 

“Преход по права линия: Трън – Велинград”

„Снежна линия” – филм за историята на фрийрайда в България

От 18 Май – 4 дни по Вятър и Вода

$
0
0

Mesta Wind And Water trip

Ако се вгледате в картата, ще забележите, че има една река, която извира от Рила, преминава между Родопите и Пирин и скоро след това пресича държавната граница и продължава пътя си в Гърция – път, който завършва в Егейско море, в близост до Керамоти. Преди да се влее в морето, реката формира красив каньон, след което се разлива и преминава през вековни гори. В близост до делтата се намират едни от най-красивите плажни ивици в северната част на Гърция. Реката се казва Места или Нестос на гръцки.

На 18 май започва едно от пътешествията на ВЯТЪР И ВОДА. Това приключение от 4 дни започва със спускане с каяк по Места и изследване на невероятно красивия ѝ последен каньон, преди да се влее в Егейско море. Там каякът се сменя с ветроходна лодка и се пътува до Алики – красив залив в южната част на остров Тасос, където се пренощува и на следващия ден е връщането обратно в Кавала.

Освен много емоции, движение, вятър, слънце и разбира се вода, на това прекрасно пътешествие могат да се научат и упражнят някои основни неща за движението на лодката под ветрила. Ако ветроходството не ви е вече страст, това е перфектна възможност да усетите магията на този спорт-изкуство.

Пътешествие Вятър и Вода

Всички подробности – на сайта на Вятър и Вода.

Есенно приключение в Беглишката гора с Байкария

$
0
0

Байкария

Байкария организира шарено есенно приключение край язовир Голям Беглик в два епизода – 8-10 и 15-17 ноември.

Приключението на Байкария включва прекосяване на язовира с лодки, спускане в недрата на пещера Сърната на големия остров Батлъбоаз – Костенурката, каране на колела по планински пътеки, въжена градина, опъната сред вековните смърчове.

„Нашето огнище са планините, нашият дом е Чатъма. Сутрешните изпарения над водите на Беглика са добри призраци, с които посрещаме смисъла на новия ден.“
Байкария

Байкария

Водачи на групата ще бъдат Филип Лхамсурен, Ичо Колумб и Стъни. За приключението 8-10 ноември крайният срок на записване 6-ти ноември, а за това между 15-17 ноември – 13-ти ноември.

Програма
Пристигане в петък, приключенстване до неделя ранен следобед, когато е отпътуването.

Транспорт
Всеки сам организира транспорта си до и от язовирната стена на Голям Беглик или до център Чатъма. Центърът отстои на 7 км черен път от там. Байкария осигурява локален транспорт на багаж, храна, екипировка и/или хора по време на програмата.

Екипировка
Всеки участник трябва да има лична екипировка, която включва подходящи дрехи и обувки и т.н. Байкария предоставя специализираната екипировка необходима за реализиране на дейностите.

Такса
180 лв. Може да се плати на място.
Таксата включва пълен пансион – домашна и вкусна храна, напитки, настаняване, топлина (огън), застраховка, инструктори, специализирана екипировка – за катерене, плаване с кану и каране на планински велосипед.

Записване, въпроси и коментари: bikearea@gmail.com, 0886 350 975 – Филип, 0897 247 241 – Христо (Ичо).

През три морета с каяк: Черно море – Егейско море

$
0
0

„Crossing Three seas“ - Боян Николов

Каяк предизвикателство „Crossing Three seas“ на Боян Николов продължава. То започна на 1-ви май в Силистра с крайна цел Мармарис в Турция.

Новата навигационна система. Одобрена от съответните власти  С нея по-лесно се учи география.

Новата навигационна система. Одобрена от съответните власти С нея по-лесно се учи география.

След като от Силистра стигна до делтата на Дунав, после премина границата с България и цялото българско Черноморие, на 21 май Боян реши да направи промяна в плана. Поради изискване на турските власти за даване на стриктен план за плаването, който няма как да бъде изпълнен, каякарът направи рязък завой и смени дестинацията и останалите две морета. В момента той се движи в гръцки води след като започна плаването си от Александрополис.

Боян Николов

След гръцкото начало в Александрополис, Боян се отправи към още около 1300 километра плаване до Игуменица.

Той продължава да се движи с каяка си абсолютно сам, без придружаващ транспорт, носейки със себе си всичко необходимо.

„Crossing Three seas“ - Боян Николов

През цялото време досега Боян е изправен пред капризите на времето – чести бури, силен вятър, вълнение, включително студове и дъждове. Въпреки тежките условия, 48 дни след старта в Силистра, каякарът вече наближава Атина.

В Агии Апостоли хората са направили специален коневръз за каяци. Не виждам за какво друго може да е.

В Агии Апостоли хората са направили специален коневръз за каяци. Не виждам за какво друго може да е.

Къде сред трите морета се намира Боян Николов в момента можете да разберете от тракинг системата, с която е свързан той.

Crossing Three seas

Име: Боян Николов
Възраст: 38 г.
От: София
На каяк от: 15 години
Видове каяк: white water (каяк в бързи води) – 15 г., морски каяк – 5 г.
Други спортове: парашутизъм, спелеология и кратки проби в различни други занимания, изискващи носенето на каска
По-значими каяк приключения и постижения: Odysseus journey – миналогодишното пътешествие – 1000 км в Гърция. Повече за Odysseus journey можете да научите от тук.
Любими места за каяк: Йонийско море. Делтата на Дунав.
Подкрепа: Столична община, магазини СТЕНАТА, MONROL, AQUАSOURCE, GARMIN, 360°.

Драматичен залез над Олимп. Драматичен е, защото нито има слънце, нито Олимп се вижда. Но е там някъде.

Драматичен залез над Олимп. Драматичен е, защото нито има слънце, нито Олимп се вижда. Но е там някъде.

Очаквайте още новини от „Crossing Three seas“.


Американска мечта в приключенски стил

$
0
0

Ясно е, че Бог е дал на Щатите прекрасна природа. Което пък естествено води след себе си отлични условия за всевъзможни спортове на открито. В тези три града обаче сякаш има по нещо за всеки приключенец, независимо дали се придвижва пеша, на колело или в лодка. Четете и спестявайте за адвенчър обиколка на родината на Барак Обама и Крис Шарма.

Парк Сити, Юта

Американска мечта - Парк Сити

Снимка: www.adventurejay.com

Парк Сити може и да е малък, но иначе е голямата работа. Това е един от най-богатите градове в САЩ, дом на три луксозни ски курорта, американския национален отбор по ски и кинофестивала „Сънданс“.
Ходене: Парк Сити е заобиколен от 560 км пътеки. Ако искате да прекарате цял ден в планината, насочете се към върховете Уасач. Започнете от началото на пътеката Аспен Гроув (романтичен превод – Трепетликова горичка) близо до ски курорта Сънданс и се изкачете до 3581-метровия връх Тимпаногос.
Колоездене: На маунтинбайкърите препоръчваме следния маршрут: трасето Робс, което се изкачва 500 метра до трасето Мид-маунтин, после прехвърляне към Ридж Кънектър и стръмно изкачване към трасето по билото на Уасач.
Катерене: 45-минутно пътуване по живописната магистрала Мирър Лейк ви отвежда до район за спортно катерене във високата планина Юинта, известен с по-ниските температури дори и в разгара на лятото, достъпните маршрути и планинските си езера.
Ски: Системата Раунд Вали предлага километри безплатни и поддържани трасета за ски бягане в класически и свободен стил, а и трите местни курорта за алпийски ски (Диър Вали, Парк Сити Маунтин Ризорт и Кениънс) са сред топ 20 в Америка. Уасач обаче примамва и с изобилна пудра и стръмни улеи.
Гребане: От средата на пролетта до началото на лятото в река Юинта може да се карат кану и каяк.
Любимото приключение на местните: Тур де Съдс, провеждано през септември, е лудо състезание за изкачване с маунтин байк, в което наградите се дават за най-добри костюми, а не за скорост.
Нещо, което посетителите не правят, а трябва: Каране на бобслей в Олимпийския парк. Ще се подложите на натоварване от 5 g, докато летите със 130 км/ч.

Аспен, Колорадо

Американска мечта - Аспен

Снимка: Scott Markewitz, Aurora


Четирите ски курорта на Аспен предлагат възможности за каране от световна класа. Местните обаче знаят, че снегът е само началото. Тук има безброй скали за катерене, едни от най-добрите условия за шосейно колоездене в страната, и река – Роринг Форк, която буквално пресича града. Но и това не е всичко. За малко градче (населението му е 6658 жители), Аспен си има всичко – храната и културата му съперничат на тези в най-големите и популярни градове по света.
Ходене: Пътеката Юти, разположена в покрайнините на града, се изкачва с над 300 метра само за километър и половина и завършва при скала с феноменална гледка към Аспен. За по дълъг преход продължете до върха на едноименната планина, често наричана и със старото ѝ име – Аякс.
Колоездене: Три от може би най-красивите маршрути за шосейно колоездене в света – Маруун Белс, Индипендънс Пас и този до Ашкрофт (изоставен миньорски град на около 3000 метра надморска височина), започват от самия град.
Катерене: Индипендънс Пас е мястото, с над 700 катерачни маршрута и боулдър проблеми, разхвърляни между Аспен и Туин Лейкс.
Ски: Скалистият район Елк Рейндж, заобикалящ Аспен, има осем върха над 4200 метра, по чиито склонове спускането е един път.
Гребане: Каяк или рафтинг по река Роринг Форк.
Любимите приключения на местните: През зимата – 64-километровото състезание по ски-алпинизъм Гранд Травърс в планините между Крестед Бют и Аспен. През лятото – преход от Аспен до Крестед Бют (между 18 и 26 километра, в зависимост от маршрута), нощувка и обратно.
Нещо, което посетителите не правят, а трябва: Пак същия преход. Хотел Limelight може да помогне с координацията и дори да осигури шатъл обратно до Аспен за тези, на които не им се връща пеша.

Бойзи, Айдахо

Американска мечта - Бойзи

Снимка: Jon Alm, Bruneau Dunes State Park


Аутдор приключенията в Бойзи могат да бъдат описани с три думи – достъпни, евтини и забавни. Разположеният на едноименната река град може да се похвали със зелен пояс, свързващ над 850 акра паркове и природни зони, както и с близката система Ридж ту Ривърс, предлагаща над 200 км пътеки за ходене и маунтин байк. Тук може да се практикува и всичко от водни спортове до ски.
Ходене: Тейбъл Рок – бърз преход с убийствени гледки към града, и Бойзи Грийнбелт – 40-километрова пътека покрай реката с множество места за плуване.
Колоездене: Само на няколко пресечки от местния капитолий (Бойзи е столицата на Айдахо) попадаш на яките трасета на вече споменатата зона Ридж ту Ривърс.
Катерене: Тренирайте в зала „Асана“ или на Блек Клифс – базалтови кули само на няколко километра от града.
Ски: Местните си харесват Богъс Бейсин, разположен на 33 километра от града, заради атмосферата, пудрата и нощното каране.
Гребане: Бойзи е близо до речната система Пайет, а това означава всичко от бързеи с топла вода, идеални за начинаещи каякари и семеен рафтинг, до 24 километра почти постоянен уайт уотър рафтинг от клас 5.
Любимите приключения на местните: Сърф и каяк в Речния парк на Бойзи и наблюдаване на зрелищните скокове на сьомгата, мигрираща нагоре по течението на река Самън през юни.
Нещо, което посетителите не правят, а трябва: Тубинг (возене в нещо като вътрешна гума на камион с форма на поничка, теглена от катер) или падълбординг (гребане прав с кану) в река Бойзи през горещите летни дни.

Топ 10 кану-каяк истории на 2014-а

$
0
0

За българската демокрация не знаем, но за световния кану-каяк 2014-а беше една добра година. Смели хора се спускаха от високо, гребяха надалеч и дори се срещаха с китове. Вижте най-любопитните истории в спорта за изминалата година:

10. Далечни подвизи
Топ 10 кану-каяк истории на 2014-а
Всъщност, десетото място е поделено между две еднакво далечни експедиции. Първата е на четири жени – Амбър Валенти, Бека Денис, Сабра Пурди и Кристъл Райт, които се впуснаха в над 4000 километрово пътуване с каяци по река Амур в Азия. Втората – 1100-километровото пътешествие с канута, този път на четирима мъже – Дейвид Хартман, Адам Бийлър, Мат Пърпик и Райън „Турбо“ Форсайт, из канадския щат Онтарио.

Топ 10 кану-каяк истории на 2014-а
9. Даниел Фокс се разминава на косъм

Топ 10 кану-каяк истории на 2014-а - Даниел Фокс

Снимка: Daniel Fox


През септември пътешествието с каяк на канадския приключенски фотограф Даниел Фокс от Британска Колумбия до Сан Франциско завърши с разбит от огромни вълни каяк при опита му да се измъкне от океана след падането на нощта.

8. С кану по Рио Рузвелт
Топ 10 кану-каяк истории на 2014-а
В началото на миналото лято кануистите Дейв Фриймън и Пол Шърк гребяха из Амазония като повторение на експедицията на бившия американски президент и изследовател Теодор Рузвелт от 1914 г. по „Реката на съмнението“, сега известна като река Рузвелт.

7. Пресичането на Алеутските острови

Топ 10 кану-каяк истории на 2014-а - Сара Оутън

Сара Оутън обикаля света с каяк, гребна лодка и колело. Снимка: www.sarahouten.com


На британската околосветска пътешественичка Сара Оутън и нейната треньорка по каяк Джъстийн Кърджинвън им се наложи да пресекат веригата на Алеутските острови в Северния Пасифик по цялата ѝ дължина, за да стигнат до Северна Америка, откъдето Оутън да продължи обиколката си на планетата с колело.

6. Сам в Гранд Каньон

Топ 10 кану-каяк истории на 2014-а - Джон Неслър

Снимка: Rob Goodell


Каякарът Джон Неслър осъществи 27-дневно соло пътуване по река Колорадо, включително по цялата дължина на една от най-известните природни забележителности в света – Гранд Каньон.

5. Незрящите каякари
Ерик Вайхенмайер и Лони Бедуел
По същите бързеи се спуснаха и каякарите Ерик Вайхенмайер и Лони Бедуел. Разликата е, че те двамата са незрящи.

4. Световен рекорд за най-голям каяк сал

Топ 10 кану-каяк истории на 2014-а

Снимка: nancie Battaglia


На 13-и септември организацията „Една квадратна миля надежда“ постави в езеро до град Инлет, САЩ световен рекорд за най-голям сал, направен от долепени едно до друго канута и каяци. „Гинес“ съобщи, че общият им брой е бил 3150. Цялата тази работа обаче не е самоцелна, а доведе до събирането на над 100 000 долара за борба с рака на гърдата.

3. Доба се добра

Александер Доба. Снимка: Nicola Muirhead

Александер Доба. Снимка: Nicola Muirhead


Бронзовият медал е за 67-годишния полски суперкаякар Александър Доба, който прекоси Атлантическия океан от Лисабон до Флорида (8600 км). Насред океана Доба отказа помощ от преминаващ танкер.

2. Кану рекорд на водопад
Топ 10 кану-каяк истории на 2014-а
На 8-и април Брад Макмилън се спусна с кануто си от 21-метровия водопад Десото в Щатите и така подобри световния рекорд в тази дисциплина.

1. Каякари карат китове
Ето на това му се вика „близки срещи от каякарския вид“. Баща и дъщеря, каращи каяк до брега на Пуерто Мадрин, Аржентина, срещнаха през юли двойка атлантически южни китове. Вижте как един от 40-тонните гиганти изплува под каяка и „повози“ гребците.

Човек би казал „горкият кит“, но той самият не изглежда да има нещо против.

Боян Николов, „Crossing Three seas“
Няма как такава класация да мине и без българско участие. През 2014-а проследихме тежкото плаване на Боян Николов, който премина успешно през три морета, сам, без придружаващ транспорт и в изключително тежки условия. Проектът му, логично, беше озаглавен „Crossing Three seas“. Дестинацията Силистра-Резово, Александруполис-Игуменица отне на каякара малко повече от 2 месеца. Условията, в които премина „Crossing Three seas“, бяха изключително тежки като време – чести бури, насрещен вятър, високи вълни. Въпреки това Боян успя и съвсем справедливо намира място сред каяк историите на 2014-а. Повече за предизвикателството, което си постави той, можете да научите тук.

Crossing Three seas

Приключенецът на приключенците

$
0
0

Приключенецът на приключенците - Майк Хорн

Майк Хорн по време на експедицията „Арктос“ по Северния полярен кръг. Снимка: Red Bull


Животът и постиженията на южноафриканския изследовател Майк Хорн изглеждат толкова нереални, че приличат на нещо, излязло изпод перото на холивудски сценарист с развихрено въображение. Но са истински.

Само брадата му е преживяла повече от телата на повечето хора. Най-голямото му постижение е, че все още е жив.

Приключенецът на приключенците - Майк Хорн

„Никога не стигаш докъдето виждат очите ти, стигаш докъдето отива мисълта ти“, казва Майк


На 24-годишна възраст организира голямо парти, на което подарява къщата, колата и цялата си собственост и се мести в Швейцария, откъдето в следващите години се отправя на умопомрачителните си експедиции.

Първата такава е през 1997-а, когато прави шестмесечно самостоятелно прекосяване без чужда помощ на Южна Америка. Тръгва от Тихия океан, изкачва се до извора на Амазонка високо в Перуанските Анди и оттам се спуска по цялото над 6400-километрово протежение на реката до Атлантическия океан. За целта използва само ривърборд (лежиш върху дъска и се придвижваш с плавници). Ловува, лови риба и оцелява само с помощта на това, което намери по пътя.
Приключенецът на приключенците - Майк Хорн
Може би най-известното му приключение започва през 1999-а. Тогава излиза през входната врата на лагер, разположен на екватора, и 18 месеца по-късно, след като обикаля сам пеша, на колело, кану и лодка цялото земно кълбо само по екватора, влиза през задната врата. Никой преди него не е обикалял Земята по екватора сам.

Това постижение му носи през 2001 г. наградата „Лауреус“, известна като „Спортен Оскар“, в категорията „Алтернативен спортист на годината“.

Екваторът не му е достатъчен и през 2004-а завършва продължилата 2 години и 3 месеца самостоятелна обиколка на Северния полярен кръг без моторизиран транспорт, в рамките на която прекосява пеша Сибир за година и половина.

За следващата си голяма експедиция през 2006-а вече си взима компания. Заедно с норвежкия изследовател Бьорге Оусланд стават първите хора, достигнали без кучешки впряг или моторизиран транспорт до Северния полюс през зимата. Пътуването им отнема два месеца, които прекарват в пълна тъмнина.

Смятаният от мнозина за най-велик съвремен изследовател е женен и има две дъщери. Говори свободно африкаанс, английски, испански, немски, френски, руски и холандски.
Приключенецът на приключенците - Майк Хорн
48-годишният Майк си няма собствен модел маратонки, но специално за него марката италиански луксозни часовници Panerai разработва модела Luminor 1950 Pangaea Depth Gauge Mike Horn PAM 307 (цена: 17 600 долара).

Не е спонсориран от никоя спортна напитка. Вместо това има пожизнен договор с френското шампанско G. H. Mumm.

Официалното му возило не е някой седан или градски „Рейндж Роувър“, а изцяло екологичната, напълно рециклируема, алуминиева, захранвана със слънчева енергия, 33-метрова, двумачтова ветроходна лодка „Пангея Панерай Мерцедес Бенц“. Създадена е от немски инженери по негов дизайн, измислен, докато обикаля Арктическия кръг при температури от минус 60 градуса. Лодката влиза в чудесна употреба за следващия му, вече по-различен проект.

След почти две десетилетия пътешестване из планетата предимно сам, Хорн се отдава на споделяне на своя опит със следващото поколение, което нарича „най-ценният енергиен източник в света“. Така през 2008-а дава началото на програмата си за млади изследователи „Пангея“. В следващите четири години едноименната експедиция изследва седемте континента и разнообразните им природни условия (пустини, океани, планини, полярни области), без да използва никакви енергийни уреди, създадени от човека. Целта е младите участници да научат много повече за природния свят и да предприемат конкретни стъпки за опазването му. Програмата дава възможност на почти 100 човека на възраст между 15 и 20 години от целия свят да се включат в експедициите. „Те не платиха нито цент“, обяснява Хорн. „Всичко от термобельото им, през слънчевите очила, до самолетните билети, беше поето от мен.“ И финансирано от спонсорите, разбира се. При подготовката на всеки етап от експедицията Майк и екипът му преглеждат хиляди кандидатури, за да изберат 16 млади изследователи. Те са изпращани в експедиционния център на Хорн в Швейцария, където преминават през тежък двуседмичен селекционен лагер. След дълги дни на тиймбилдинг дейности и занимания с технологии, фотография, първа помощ, оцеляване и фитнес, екипът избира 8 до 10 щастливци, които да придружат Майк на борда на „Пангея“ за следващото приключение. Експедициите пътуват до 12 локации, сред които Антарктида, новозеландските фиорди, Малайзия, Индия, Монголия, Хималаите, Сибир, Северния полюс. Младите спътници на Хорн изследват локални екологични проблеми, включват се в глобални проекти за почистване и откриват красотата на природата, водени от философията на приключенеца: повече уважение към околната среда и устойчиво бъдеще на планетата.
Приключенецът на приключенците - Майк Хорн
Изнасянето на мотивационни речи се е превърнало вече в широкоразпространена професия, но когато Хорн го прави, ефектът е мигновен и задължителен. Хората попиват всяка негова дума, дори предлозите. И после сами правят наглед невъзможното.

Особен успех има с мотивирането на спортни отбори. Надъхващите му речи помагат на индийския национален отбор по крикет да спечели след 28 години прекъсване втората световна титла в историята си през 2011 г. На следващата година води южноафриканските крикет национали на експедиция в Алпите, част от подготовката им за мачовете с Англия, по онова време номер 1 в световната ранглиста. Сънародниците му разбиват англичаните и стават номер 1 в света, позиция, която държат и до днес. Последните, усетили ползотворното влияние на Хорн, са бъдещите световни шампиони по футбол от Германия. Целият немски отбор придружава Майк на пътешествие с лодката през юни 2014-а, точно преди световното. Месец по-късно немците стават първия европейски отбор, печелил световната купа в Америка.

Разбира се, Майк не се е отказал и от немислимите експедиции от типа „за първи път в историята“. Следващата му голяма мечта – да обиколи без моторизиран транспорт Земята, като премине през двата полюса. Маршрутът: от Монако до Антарктида с лодката, през целия континент със ски, оттам – пак с „Пангея“ през Тихия океан и Беринговия проток до ледената шапка, после – пеша през Северния полюс до Гренландия, и прибиране в Монако по море.

Най-дивите реки според най-добрите каякари в света

$
0
0

Каякарският и рафтинг сезон у нас започва и чакаме реките пак да се втурнат пълноводни, да побелеят и да ни зарадват с бързеи, валяци и сюрпризи зад завоите (от типа на едноименния популярен участък – Сюрприза, от рафтинг трасето по река Струма, известен още като „Изненадата зад скалата“). А междувременно ще загреем с тази селекция от най-дивите реки в света, направена от топ каякарите в бързи води:

Рафа Ортис

Най-дивите реки според най-добрите каякари

Снимка: Mike Leeds/Red Bull Illume


Къде: Литъл Уайт Самън, САЩ
Защо: Непрекъснати бързеи

„Литъл Уайт Самън предлага най-качествения непрекъснат участък с бързи води, в който някога съм гребал. Някои хора живеят тук, заради реката, други карат в продължение на часове, а трети летят дотук, само за да се спуснат по нея.“

Така описва мексиканският каякар Рафа Ортис реката в щата Вашингтон, за която малцина извън спорта някога са чували. Но в нея трябва да знаеш какво правиш – тя е опасна територия за гребци, които не са много опитни.

Нурия Нюман

Най-дивите реки според най-добрите каякари

Снимка: Eric Parker


Къде: Кленденинг, Канада
Защо: Усамотени, студени води и гранитни пързалки

„Без съмнение това е най-красивото място, на което съм гребала. Нужни са усилия, за да стигнеш дотам – взимаш хидроплан, пресичаш езеро с гребане, и се изкачваш пеша с каяка, но напълно си заслужава“, казва френската кану слаломистка.
„Гледката е страхотна, а реката идва право от глетчера. Невероятно е чувството да стоиш до огромни ледени късове и да осъзнаеш, че си при самия извор на реката. С отдръпването на глетчера наскоро се появиха и няколко добри гранитни пързалки, по които можеш да се спуснеш.“

Източник: Red Bull

Очаквайте разказ и за останалите най-диви реки в света

Най-дивите реки според най-добрите каякари в света (част 2)

$
0
0

След бързите води води в Щатите и Канада, днес се спускаме по реки с испаноезична нотка. Натам ни водят още двама от най-добрите каякари в света.

Аниол Серасолсес

Най-дивите реки - Аниол Серасолсес - Санто Доминго

Снимка: Marcos Ferro/Red Bull Content Pool


Къде: Санто Доминго, Мексико
Защо: Стръмна, технична и трудна

„В най-южния край на Мексико – красивия Чиапас, се намира най-лудата река, по която някога съм гребал. Толкова е стръмна, технична и трудна, че нищо не може да се сравни с нея.“

Зърнеш ли водопадите с височина от 7 до 30 метра и топлата синя вода, не е трудно да разбереш откъде идва притегателната сила на реката. Серасолсес казва:

„Това е мястото, ако искаш да прекрачиш отвъд собствените си граници с екстремно каякарство.“

Максим Ришар

Най-дивите реки - Аниол Серасолсес - Санто Доминго

Преминаването на бързеи в спринтов каяк е много по-трудно. Снимка: Maxime Richard


Къде: Ногера Паяреса, Испания
Защо: Големи вълни и носталгия

„Любимата ми река с бързи води е в северна Испания“, казва спринтовият каякар. „Прочута е с големите си вълни, мразовитата вода и техничните линии.“

Не е и кратка разходка – дълга е 25 километра и изисква концентрация през цялото време. Не само бързеите обаче, а и историята и носталгията карат Ришар да се връща на реката.

„Там спечелих първия си златен медал от световно първенство по спринт в бързи води през 2010 г.!“

Реката може и да е студена, но има запазено топло място в сърцето му.

Източник: Red Bull

Скоро – и последните две реки в списъка

Приключение с каяк по дивия Дунав на Тутракан

$
0
0
Приключение с каяк по дивия Дунав на Тутракан

Приключение с каяк по дивия Дунав на Тутракан

Да приключенстваш с каяк из някои от най-дивите, непознати части на българския Дунав, да акостираш на необитаеми острови и пясъчни коси, да се насладиш на залеза от лодката и всичко това с екипировка и водач специално за теб.

Това е подаръкът, който СНЦ „Сдружение за развитие на туризма в региона на Тутракан“ иска да направи на един от читателите на 360°.

greben pohod ba Dunav

За да си спечелите дунавското каяк приключение, трябва само да споделите в коментар под снимката във фейсбук кое място в района на Тутракан искате да посетите и защо. Крайният срок е полунощ на 26 юли.

Дивият Дунав

Наградата е еднодневно каяк приключение за двама по Дунава в района на Тутракан с осигурени лодка, екипировката за гребане и водач, който добре познава реката. Месеците, в които може да се направи плаването, са август и септември с потвърждение минимум една седмица предварително.

Повече за Тутракан, дивия Дунав и приключенията, които могат да ви осигурят, можете да научите от статиите:
Дивият Дунав: из региона на Тутракан
Дивият Дунав: природа и потайности
Дивият Дунав: събития край реката
Със сал по Дивия Дунав

Тутракан

СНЦ „Сдружение за развитие на туризма в региона на Тутракан“, тел. 0892 212817, 0897 771259, e-mail: office@tutrakan-tourism.eu
www.tutrakan-tourism.eu
Fb: https://www.facebook.com/tourism.tutrakan

С финансовата подкрепа на Европейския фонд за рибарство и Република България, чрез „Оперативна програма за развитие на сектор „Рибарство“ 2007-2013 по проект „Създаване на нови туристически продукти в общините Тутракан, Сливо поле и Главиница за устойчиво развитие на екологичен и риболовен туризъм” Сдружение за развитие на туризма в региона на Тутракан е разработило дълъг над 50 км комбиниран маршрут за пешеходен, велосипеден и воден туризъм.

Направи си приключение с Ally

$
0
0

Напълно сглобяема конструкция, така че лесно да можете да го пренасяте на гръб и отличаващо се с изключителна надеждност, доказвана многократно през години на експедиции и тестове, сглобяемото кану Ally бързо успява да се превърне в емблематичен пример за подобен тип сглобяеми плавателни съдове. Произведени в Норвегия и създадени по „норвежка рецепта“, днес сглобяемите канута Ally са известни в цял свят и намират приложения от експедиции до Северния полюс и Амазонка до по-релаксиращи и спокойни занимания като риболовни излети и разходки със семейството.

Сглобяемо кану Ally

Норвежката марка Ally е част от Bergans of Norway, водеща компания в разработките и производството на екипировка и технично облекло. След 42 години, прекарани в чертежи, подготовка, макети и сурови тестове, от тях идва и първото сглобяемо кану в две разновидности – моделът 15.5DR за спокойни води (flat water) и моделът 16DR за бързи и спокойни води (all-round).

Сглобяемо кану Ally модел 15.5 DR

Сглобяемо кану Ally модел 15.5 DR

И двата модела са изключително маневрени и лесни за управление, а специално подсиленото дъно DR (Down-River) ги прави удачни за използване и в по-плитки води и при каменисто дъно. Конструкцията им се състои от няколко секции от алуминиеви тръби, които формират рамката на кануто, свързани помежду си с пружинна ластична корда за по-голяма устойчивост и по-лесно сглобяване и разглобяване. В прибрано състояние кануто е леко и удобно за носене на гръб и съхранение. Гъвкавата му конструкция позволява да плува върху вълните, не да се блъска в тях, както и да поема по-меко ударите с предмети по дъното на водоема, а многократно подсилената външна PVC кожа е устойчива дори при дългогодишна употреба и чести сблъсъци с подводни обекти. В дъното на кануто има постелка от пяна, която допълнително дава по-добра плаваемост и изолира дъното от студената вода, а седалките са ергономични и се настройват според личните предпочитания – дали предпочитате да гребете в седнало положение или коленичили. Може да се използва от до двама възрастни с дете, има и отделение за багаж.

Сглобяемо кану Ally модел 16DR

Сглобяемо кану Ally модел 16DR

Технически спецификации 15.5DR / 16DR
Дължина 490 см
Ширина 84 см / 98 см
Ширина палуба 77 см / 92 см
Дълбочина 34 см / 35 см
Височина на носа 45 см / 49 см
Тегло 17.5 кг / 21 кг
Капацитет на натоварване 320 кг / 330 кг
Цена: 2999 лв / 3199 лв

Сглобяемото кану Ally, както и още много идеи за обновяване и допълнение на вашата къмпинг и туристическа екипировка ви очакват в шоурум-магазина на CampingRocks.bg на адрес гр. София, ул. “Николай Хайтов” 2Б (на 3 мин. от метростанция Жолио Кюри) или онлайн на CampingRocks.bg.


С кану до офиса

$
0
0

Да ходиш на работа с кану – звучи предизвикателно и трудно постижимо, особено за нашите условия. Но именно по този начин един изобретателен нюйоркчанин завинаги си е решил проблема със задръстванията на пътя.

С кану до офиса
снимка: amiddletonproject

За много от нас сутрешните пътувания са просто страховита необходимост, подправена с натоварен трафик и опасната близост на непознати. Но за Зак Швицки те са блажено бягство от денонощната блъсканица в Ню Йорк. Това е мигът, който предприемачът чака с нетърпение, заради необичайния си начин на придвижване.

„Няма много места в Ню Йорк, където можете наистина да останете насаме със себе си и да не чувате нищо, дори да не чувствате, че наоколо има хора“, казва Швицки.

А и гледката си струва. „Сутрините са много красиви. Ако стана достатъчно рано, мога да видя как слънцето изгрява над мъглата и някъде там се показва градът. Това е идеалният начин да започна деня си“, твърди Зак.

Швицки кара каяк около 20 минути всяка сутрин, за да стигне от Хобокен, Ню Джърси до Манхатън от другата страна на река Хъдсън.

След това дърпа 3-метровата лодка из улиците на Манхатън, докато стигне до офиса си.

С кану до офиса
снимка: amiddletonproject

С кану до офиса
снимка: amiddletonproject

Зак използва алтернативния транспорт вече четири години и не може да си представи да се върне отново към претъпканите и закъсняващи автобуси, лодки или коли.

„Не ми коства нищо – мога да стигна и да си тръгна от офиса, когато пожелая. Освен това, е чудесен начин да съм винаги във форма след часовете, прекарани пред компютъра“, обяснява Швицки.

Не го спират нито дъждът, нито вятърът. Обикновено не се мокри и няма нужда да сменя дрехите си преди работа.

А краят на деня му е също толкова вдъхновяващ, колкото и началото му.

„Да бъдеш там, особено през нощта, е може би най-добрата част от цялото това нещо. Не се чува нищо, наоколо няма жива душа, виждат се само луната и светлините на града. Толкова е спокойно. Най-добрият начин да сложиш край на всеки натоварен ден.“

С кану до офиса
снимка: amiddletonproject

С кану до офиса
снимка: amiddletonproject

The post С кану до офиса appeared first on Списание 360.

Българинът Филип Лхамсурен ще опита отново да прекоси Амазония

$
0
0

Популярният български приключенец и писател Филип Лхамсурен обяви официално планираното си завръщане в Амазония по това време догодина, с цел да завърши успешно експедицията си от 2015 г. за самостойно прекосяване на територията, единствено на собствени сили и без помощта на моторни превозни средства. Предизвикателният маршрут, следващ амазонския речен басейн, е избиран за много различни експедиции – с ходене, плуване, плаване и т.н. Лхамсурен, чиято фамилия сочи към монголските му семейни корени, ще се придвижва пеша, с колело и кану.

Най-скорошната ни среща с Лхамсурен е от състезанието “Дунав ултра” (682-километровият дуатлон) през 2016 г., в което той се включи с още четирима смелчаги. Все пак, Лхамсурен е най-известен с колоездачното си пътешествие от Родопите до Памир, което осъществява през 2013 г. и за което ни разказа в Дни на предизвикателствата тогава. През 2012 г. българинът пътува надълго и широко из сибирска Русия и Монголия. Двете си пътешествия Лхамсурен описва в двете си авторски книги, “Забравените пътища” и “Душата на човека”.

Трудностите с придвижването в амазонската джунгла са свързани, освен с флората и фауната, с местните обитатели, сред които върлуват и въоръжени групировки. Именно агресивно нападение става причина за прекратяване на експедицията на Лхамсурен през 2015 г. Като изключим това, българинът трябва да работи за своята физическа издръжливост, за да оцелее в местните природни условия. . За целта, той планира сериозна подготвителна програма за предстоящата година. В нея влизат скороходно преминаване на маршрута Ком – Емине, спускане с лодка по река Дунав и, велоекспедиция в пустинята Гоби и такава в слабо населени територии в Бразилия.

Може да следите подготовката за експедицията във Фейсбук.

The post Българинът Филип Лхамсурен ще опита отново да прекоси Амазония appeared first on Списание 360.

Сгъваемо кану

$
0
0

Спортната екипировка често се пренася изключително трудно в големи, обемисти пакети със странна форма. Кануто със сигурност попада в тази категория.

Сгъваемо кану
снимка: Onak

Но какво ще кажете за кану в кутия? Звучи невероятно, но вече е факт. Създали са го белгийски изобретатели.

Сгъваемо кану
снимка: Onak

Кануто за двама се сгъва и побира в кутия, дълга 1 метър и 20 сантиметра. Умният дизайн включва и колелца, така че да може без проблем да се пренася дори в градския транспорт. Греблата също се побират в кутията. А самото кану е направено от траен и гъвкав материал, който не му позволява да потъне.

onak4

Кануто Onak се сглобява за 15 минути. Дължината му е 1 метър и 80 сантиметра, а ширината 30 сантиметра.

Сгъваемо кану
снимка: Onak

През последните три години са тествани повече от 15 различни версии на сгъваемото кану. В момента дизайнерите Ото Ван де Стейне и Томас Уейн чакат патент и събират средства за подобряване на изобретението си.

Сгъваемо кану
снимка: Onak

Иновативното кану обаче ще има и подобаваща цена. Ще струва 1195 евро без греблата.

ВИЖ ОЩЕ: Лодка пътешественик събра хиляди последователи в социалните мрежи

The post Сгъваемо кану appeared first on Списание 360.

Приключенията не спират, дори когато си на 70

$
0
0
Ноатак
Снимка: outsideonline.com

Приключението умее да събира хората и да изгражда истинско приятелство между тях. Именно това се случва с Джим и Андрю, които повече от 40 години се впускат в различни експедиции с кану. Днес те са повече от 30, а продължителността на всяка от тях е поне 3 седмици.

И въпреки че двамата мъже вече са на 70, те продължават да правят същите неща с огромен ентусиазъм, което придава смисъл на живота им. 35 години след първото им посещение на река Ноатак в Аляска, Джим и Андрю се завръщат на същото място, за да повторят експедицията си и да търсят нови приключения.

Пътешествието им можем да видим в следващото видео:

The post Приключенията не спират, дори когато си на 70 appeared first on Списание 360.

Viewing all 19 articles
Browse latest View live